GutTeam
Projekty
Wpływ suplementacji probiotykiem o właściwościach przeciwzapalnych na funkcjonowanie poznawcze osób starszych – moderująca rola wzorca żywieniowego i mikrobioty jelitowej.
Cel badania
Projekt ma na celu zbadanie, w jaki sposób różne diety oraz interwencja żywieniowa z wykorzystaniem przeciwbakteryjnych probiotyków, wpływają na funkcje poznawcze u osób starszych.
Dotychczasowe badania sugerują, że dieta może wpływać na spadek funkcji poznawczych wraz z wiekiem.
Dlatego nasz zespół bada związek między wzorcami żywieniowymi a funkcjami poznawczymi, a także skuteczność interwencji probiotycznej w zwalczaniu negatywnych skutków niezdrowej diety.
Znaczenie badania
Badania zespołu Gut Team mogą pomóc w rozumieniu związku między dietą, probiotykami a funkcjami poznawczymi u osób starszych. Badanie to przetrze szlaki praktycznym rozwiązaniom mającym na celu poprawę dobrostanu poznawczego starzejącej się populacji.
Dzięki danym uzyskanym z naszych badań będziemy mogli opracować ukierunkowane zalecenia dietetyczne, które pomogą zapobiegać spowolnieniu funkcji poznawczych i promować zdrowe starzenie się seniorów. Zaplanowaliśmy przeprowadzenie badania w dwóch fazach na grupie dorosłych.
Badanie składa się z dwóch etapów
ETAP 1. Badanie online dotyczące nawyków żywieniowych i działania wybranych funkcji poznawczych.
W pierwszej fazie poprosimy o wypełnienie kwestionariusza częstotliwości spożywanych produktów, odpowiedzenie na kilka pytań odnośnie jakości snu, poziomu stresu i zmęczenia, nastroju oraz o rozwiązanie zadania poznawczego, które bada pamięć. Z puli uczestników pierwszego etapu wybierzemy dwie grupy – osoby z bardziej i mniej zdrowymi wzorcami żywieniowymi (zamieszkujące Warszawę i jej okolice), które zaprosimy do udziału w badaniach laboratoryjnych na USWPS w Warszawie.
ETAP 2. Badanie eksperymentalne zależności między mikrobiotą jelitową a działaniem mózgu i pamięci.
W drugiej fazie zaprosimy wyselekcjonowane w pierwszej fazie badania osoby do kontrolowanego eksperymentu, podczas którego, przez 12 tygodni, będą przyjmować probiotyk lub placebo. Przed i po interwencji zmierzymy funkcje poznawcze i związane z nimi wskaźniki psychofizjologiczne przy użyciu aparatury EEG w laboratorium USWPS w Warszawie. Dodatkowo przed interwencją probiotyczną zbadamy próbkę kału osób badanych celem oznaczenia jakie bakterie zasiedlają ich jelita.